Napětí v životě: Jak rozlišit Boží volání od varovného signálu?

16.02.2025

Rút byla mladá žena, která si myslela, že její život je jasně daný – jednoduchý a předvídatelný. Když se provdala za svého muže, věřila, že ji čeká klidný rodinný život. Jenže pak přišla ztráta. Její manžel zemřel a s ním i všechny její jistoty. Najednou stála na křižovatce – mohla se vrátit do svého rodného domu, kde by byla v bezpečí, nebo následovat svou tchyni Noemi do neznámé země. Vrátit se k tomu, co znala, nebo jít vstříc něčemu, co nedává smysl?

Uvnitř Rút to vřelo. Cítila strach. V hlavě se ji honila spousta myšlenek a obav. Co ji čeká v cizí zemi? Jak se na ni budou dívat? Bude tam vůbec někdy doma? Zároveň se ji v srdci začal ozývat ještě jeden hlas, začala cítit jemné, ale neodbytné volání. V té chvíli u ní už nešlo jen o loajalitu k Noemi. Šlo o tu hlubokou nepopsatelnou jistotu, že musí jít dál, i když nevidí konec cesty.

A právě na poli v Betlémě, při obyčejné práci, se její příběh začal měnit. Nepředstavovala si, že by mohla být něčím víc než chudou vdovou, ale Bůh viděl dál. Viděl v ní ženu, skrze kterou jednou přijde na svět král David – a nakonec i sám Kristus.

A pak je tu Ester. Krásná, ale neviditelná. Jako sirotek vyrůstala v péči svého strýce Mordokaje a její realita byla naplněná nejistotou a přizpůsobováním se. Bez rodičů se musela spoléhat na druhé a nikdy si nemohla být jistá, kam skutečně patří. Naučila se být nenápadná, nevyčnívat – být tou, která neruší. Když byla vybrána do královského harému, nezdálo se, že by to byl začátek velkého příběhu – spíš jako by ztratila poslední zbytky kontroly nad vlastním životem. Když jí král nasadil korunu na hlavu, navenek se stala královnou. Uvnitř? Uvnitř byla pořád tou dívkou, která se učila neukazovat svou pravou tvář.

Ale pak přišla chvíle, kdy už se schovávat nemohla. Její lid čelil vyhlazení a jediná, kdo mohl něco změnit, byla ona. V srdci cítila dvě protichůdné síly – ochromující strach a tichou odvahu. Co když ji král odmítne? Co když zemře? Ale co když právě proto, aby zachránila druhé, je tam, kde je? V ten klíčový okamžik vstoupila do trůnního sálu. S bušícím srdcem, ale s vírou, že Bůh je s ní.

Dobré napětí: Když nás Bůh volá dál

Tohle je to napětí, které cítíme, když nás Bůh volá dál. Je to chvění v srdci, když víme, že máme udělat krok, který nedává smysl. Ne vždy je to snadné rozeznat – protože napětí může mít dvě podoby.

Dobré napětí je jako nit, která nás táhne kupředu. Je to ten jemný, ale neodbytný pocit, že existuje něco víc, než co vidíme teď. Může to být:

  • Volání ke změně – Když cítíš, že máš opustit starý způsob života, ačkoliv nový je zahalený mlhou.

  • Odvaha mluvit pravdu – Když víš, že bys měla říct něco důležitého, i když to může narušit určité status-quo, jak se věci většinou dějí.

  • Touha růst – Když tě to táhne k něčemu, co tě přesahuje, ale víš, že tě to promění.

  • Nevysvětlitelný pokoj – I když okolnosti vypadají nejistě, v srdci cítíš klidný hlas: "Tohle je správná cesta."

Je to ten druh napětí, který nás neparalyzuje, ale přivádí blíž k Bohu. Když se mu otevřeme, uvidíme věci, které by nás jinak minuly. Jako Rút na poli – v obyčejnosti se skrývá něco posvátného. Nebo jako Ester, která pochopila, že byla postavena na své místo "pro takový čas, jako je tento" (Ester 4:14).

Špatné napětí: Když ignorujeme to, co cítíme

Ale existuje i jiný druh napětí – ten, který nás stahuje dolů. Je to napětí, které vzniká, když ignorujeme hlas našeho srdce nebo těla. Může se projevovat různými způsoby:

  • Neřešené vztahy – Když se vyhýbáme obtížným rozhovorům a v našem srdci narůstá hořkost.

  • Přetížení a stres – Když jdeme stále dál, i když naše tělo volá po odpočinku.

  • Předstírání, že je všechno v pořádku – Když nosíme masku, ale uvnitř se cítíme prázdní.

  • Ignorování Božího volání – Když cítíme, že nás Bůh zve do něčeho nového, ale my se držíme toho, co je známé.

Toto napětí nás nevede k životu – spíše nás vyčerpává. Často se projevuje fyzicky: nespavostí, bolestí hlavy, únavou. Nebo emocionálně: podrážděností, apatií, pocitem prázdnoty.

Jak poznat rozdíl?

Klíčová otázka zní: "Přivádí mě to blíž k Bohu a k pravdě o sobě, nebo se od toho vzdaluju?" Dobré napětí v sobě nese naději, i když je cesta nejistá. Špatné napětí nás svazuje a odvádí od toho, kým jsme.

Možná jsi právě teď v podobném bodě jako Rút nebo Ester. Cítíš napětí – ale jaké? Je to Boží pozvání jít dál, nebo varování, že něco důležitého přehlížíš?

Bůh tě nestaví na tvé místo náhodou. Možná právě teď stojíš před rozhodnutím, které nedává smysl z lidského pohledu – ale co když je to začátek něčeho, co si teď nedokážeš ani představit?

A zároveň, pokud to napětí je to špatné, prosím neignoruj ho, řeš, cokoli ho způsobuje!